Mírně upravený printscreen webové stránky s částí týmu společnosti SoftGate Systems, o níž je v článku řeč

Jen absolventy Kyberny, to je přirozený výběr

Do školy zavítala vzácná návštěva. Vzácná mimo jiné proto, že pan Ing. Jiří Pašek (majitel a zakladatel firem SoftGate a SoftGate Systems) si přišel pro další naše absolventy. Už čtyři má a je s nimi velmi spokojený.

„Ale to máte asi jen absolventy z oboru programování, ne?“ zeptal jsem se nedůvěřivě, když tvrdil, že se to týká i mého grafického oddělení.
„Nikoli, mám dva programátory, ale i jednu grafičku*, Míšu Faltysovou (nyní Pavlíčkovou).“
„A tak! To je ale něco jiného!“ povídám já, „Míša byla naprosto skvělá!“ Vzpomněl jsem si na jedničky ze všech předmětů a vždy hotové, kvalitně zpracované úkoly, které nosila pokaždé včas.
„A ještě tam mám Pavla Pecha a Romana Hlaváčka,“ dodal pan inženýr a přátelsky se usmál.
„Míša ale studovala Univerzitu HK, takže jste je musel nalovit tam. Není to tak?“
„Ano. Původně ano. Celkem jsme jich za celou dobu do firmy získali asi deset, ale jen tři* vydrželi, a všichni byli z Kyberny,“ konstatoval pan Pašek.
„No to je skvělé! Mohl byste se ale pokusit nějak upřesnit, jaké mají tito zaměstnanci vlastnosti, abychom našim současným studentům dali trochu konkrétnější návod, v čem musí být dobří?“
Ing. Pašek se krátce zamyslel a pak začal: „Víte, šlo v podstatě o přirozený výběr. Nejlépe obstáli ti, kteří si dokázali zvyknout na práci a její pravidelný rytmus. Není to prča makat v podstatě týden, co týden těch 40 i více hodin, a přitom být stále pozitivní, činorodý, s chutí táhnout to vpřed.“ vysvětlil mi a dodal: „Musí to být lidé, kteří chtějí hledat řešení vedoucí k cíli, a ne odpověď na to, proč to udělat nejde. Když narazí na překážku, měli by se o ni postarat, překonat ji a nechodit s každým prdem za šéfem nebo za spolupracovníky.“
„Zdá se, že vaše práce je náročná. Čím se zabýváte?“
„SoftGate jsem zakládal jako školící firmu s přidruženým vývojem. Dnes už jsou to dvě oddělené firmy. Právě teď jsem zde za SoftGate Systems, kde řešíme programátorský vývoj.“
„Co Vás přimělo k rozdělení firmy?“
„Vedly nás k tomu požadavky klientů, které vyžadují stále komplexnější řešení, takže jsme přidružili i tvorbu grafiky, a to má na starosti právě Míša kromě školící činnosti, která u ní dříve dominovala. Naopak Pavel Pech je senior vývojář (programátor), vede ty projekty (konkrétní zakázky) a totéž i Roman.“
„Co jste u Vás doposud školili?“
„Různé věci, MS Office, grafické softwary od Adobe, obsluhu redakčních systémů, PHP a C# i další technologie. V tomhle odvětví se musí člověk pořád něco učit, protože tu jde vývoj pořád dopředu.“
„Dáte mi příklad také nějaké aplikace, kterou si klienti objednávají?“
„Dost často děláme třeba aplikace prodejcům bytového zařízení, aby si jejich klienti mohli vizualizovat, jak bude korelovat třeba dezén dlaždiček s koberci, dýhou nábytku a čalouněním. V poslední době ale už nečekáme, kdo s čím přijde, a začínáme si vybírat cílové klienty, v tom firma zaznamenala výrazný posun. Ta výsledná apka má obvykle nějak ulehčit klientovi práci, například zjednodušit rutinně prováděné záležitosti. Ale přitom musí zůstat intuitivní a nesmí vyžadovat, aby se s tím zákazník musel nějak složitě učit. To je asi cílem každé realizované zakázky.“
„Vývoj takových dokonalých věciček Vás baví?“
„Fandíme technologiím, protože odbourávají rutinu. Zbyde nám všem pak trochu více prostoru na kreativní činnosti. A nás vlastně obojí baví, ale i živí.“
„Výborně, tak mnoho zdaru v podnikání.“ řekl jsem a poděkoval. Našim studentům budiž na vědomí, že firmu SoftGate Systems mohou kontaktovat, mají-li zájem o spolupráci.

* Dovolte abych doplnil, že v SoftGate Systems ve skutečnosti pracuje čtveřice našich absolventů. Dva programátoři a dva grafici. Tomáše Straku, jehož jméno v našem rozhovoru bohužel nepadlo, jsem objevil dodatečně při přípravě titulního obrázku vycházejícího ze seznamu zaměstnanců. Tomáš Straka u nás vynikal jako skvělý třidéčkař a to mu u této firmy zajistilo atraktivní práci. Taktéž má za sebou studium na UHK a potvrzuje tak vše, čeho jsme se při původním rozhovoru dopátrali. (poznámka autora)