George Pinkava | FOTO:Jiří Langer

Natočit film za 48 hodin a zvítězit

George Pinkava vynikal už během studia Počítačové grafiky na Kyberně. Jeho raketový start ho vynesl do pražských televizních studií, aby nějaký čas sbíral zkušenosti díky postprodukčnímu retušování průšvihů jiných filmařů, studoval také na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Všude si ale dokázal prosadit možnost vlastní téměř nezávislé tvorby s partou přátel z Kyberny a Zlína (viz kultovní horor Zombie Movie, 3d animovaný film o muži v krabici, dynamický film o vystoupení ze sebe sama Výtah, spot Vysoký tlak z lékařského cyklu Rok prevence, a nyní dokonce vítězný snímek soutěže 48 hour 2015 – Vánoční přání.) Jeho tým si v souladu s jeho srdečnou povahou říká Jiří a přátelé filmu.

„Ahoj, rád bych vašemu týmu blahopřál!“ oslovil jsem George po Facebooku. 
„Díky.“ odepsal mi téměř obratem.
„Jak to děláte, že jste tak zválcovali konkurenci?“ (Soutěže 48 hour se účastní jak studenti, tak profesionálové. Jde o projekt, kterého se během času zúčastnilo již na 390 000 filmařů, pozn. autora)
„Já nemyslím, že někoho válcujeme. Byla tam spousta skvělých filmů a my jsme prostě jenom měli štěstí, že nás napadlo něco, co funguje.“ napsal skromně.
„V čem je vaše silná stránka?“
„Možná v tom, že se většina týmu už dlouho zná z Kyberny, takže jsme za ty roky docela sehraní.“
„Kdo všechno tam patří?“
„Z Kyberny se na filmu podílel Michal (Myšák) Schneider jako produkční, Tomáš (Bóža) Kraus jako kameraman, hrála v něm také Monika Drienová. Původně se měli zapojit ještě Ondra Javora a Petr Jindra (PJ), ale jsou na dovolené v Americe a Tomáš Pořízek, je zase v Austrálii. Chtěli jsme jejich zahraniční mise využít, ale neměli jsme na to vhodný scénář.“
„Kdo vám tedy dělal scénář k Vánočnímu přání? „
„Námět jsem vymyslel já, ale se scénářem hodně pomohl Tomislav Čečka z UTB. Ovšem měl to hrozně vážné, tak jsem musel škrtat, abych děj rozveselil a přidal nadsázku.“ vysvětlil a prohlásil: „My se snažíme točit hlavně snímky, co nás baví. Můj pohled na filmovou tvorbu je ten, že každý má svých mindráků dost na to, aby ještě koukal na cizí. Takže se snažím dělat věci, které jsou lehké a vtipné.“
„Můžeš dát ještě nějaký příklad?“ 
„Produkční Michal Schneider, který zároveň pracuje v nemocnici jako markeťák, natáčí pro lékaře krátká videa jako prevenci proti různým nešvarům. Angažoval mě režijně do spotu Vysoký krevní tlak, kde mimochodem hraje další absolvent Kyberny Vojta Kamas. V nemocnici se to tak líbilo, že Michal i Vojta pokračují v dalších sériích.“
 „Je to vůbec možné, abyste z Kyberny měli tak široké know-how, že to zahrnuje i herectví?“
„Když jsme točili na Kyberně videa, museli jsme si v tom vzájemně hrát, protože to bylo nejpraktičtější, tak si to každý alespoň vyzkoušel.“
„Ty už jsi s nimi nepokračoval?“
„Já jsem momentálně spolupracoval s UPP na filmu The Walk.“ vysvětlil mi.
„V jaké pozici?“
„Jako Senior 2d Artist, čili kompozitor.“ odpověděl George Pinkava.
„Vau! Tak to je dobrá bomba na závěr.“
 
A jeden snad až přehnaně autentický dovětek, který jsem si později přečetl na Facebooku:
„Jsem hrozně rád, že jsem měl možnost dělat na tak dobrém filmu jako je The Walk! Navíc s takovou perfektní bandou úchyláků! Běžte se všichni podívat do kina na The Walk ve 3D, stojí to za to. Zvu všechny na premiéru.“

„Tak jo, díky za rozhovor Georgi.“