Internet věcí – Co to je a jak to funguje

Akreditováno v rámci DVPP pod č.j. MSMT 7224/2017-2-468
Délka  8 hodin
Kurz je určen jako úvodní kurz do problematiky internetu obsaženém v mnoha elektronických zařízení.
Kurs nám představí nové možnosti, které mají dnešní elektronická zařízení díky několika novým technologiím vinutým v posledních letech.
Věnujeme se zda jak rozvoji jednotlivých technologií (mikroprocesory, bezdrátové komunikace, elektronická úložiště dat, atd.), které jsou  vysvětleny populární formou bez zbytečných podrobností v technických údajích (je ale uvedeno kde mají zájemci tyto podrobnosti hledat). Je zde vysvětlena problematika bezdrátového přenosu, její rozvoj i úskalí, se kterými se může uživatel setkat. Problematika mikroprocesorů dnes zahrnuje hlavně rozvoj rychlosti, pokles napájecích napětí a výrazně sníženou spotřebu všech zařízení. Společně s bezdrátovou technologií pak může každý mikroprocesor komunikovat prostřednictvím internetu s kýmkoliv na Zemi. Vzniká ohromné množství dat někdy zdánlivě zbytečných, ale s rozvojem úložišť je kam data ukládat a je možno je nejrůznějším způsobem zpracovávat. Tím lze sledovat činnost lidí, přírody i samotných „oživlývch věcí“. Zároveň je ale možno tyto stroje zneužít pro útoky na sítích proti konkurenci, proti vládám a v podstatě proti všem. Všechny tyto příležitosti a hrozby nás budou stále více oslovovat a je třeba se v nich alespoň v základních rysech vyznat.

Některé otázky, které v souvislosti s problematikou klade většina zájemců
Jak a proč může být internet ve vysavači??
Je li ve vysavači dostatečně výkonný procesor, není problém aby v něm byl i komunikační obvod, který může komunikovat se vzdáleným serverem a přes něj i s uživatelem kdekoliv na zemi.  Uživatel pak i v práci má přehled jak se doma uklízí, kde vysavač jezdil dlouho a kam se pro nějakou překážku nedostal. Vysavač nás také upozorní, že jsme mu zapomněli vysypat zásobník, že mu dochází filtr a také že je třeba dokoupit nový akumulátor.

Chybí pak něco takovému stroji?
Ano chybí mu třeba čich, takže situaci, kde nám třeba kočka udělá uprostřed koberce neplechu pak vysavač řeší usilovnou prací na tomto místě, ale protože na tento typ nečistoty není zvyklý je jeho půlhodinové rozmetání nečistoty spíše k vzteku. Je ale pravděpodobné, že i tuto nečistotu bude schopen vysavač brzy rozpoznat a zavolá si na ni pomocníka s příslušnou technologií a udámu mu přesně místo kde problém, nastal.
 
Kde jinde v domácnosti se setkáme s IoT?
Jedním z důležitých parametrů digitální domácnosti je starost o příjemnou tepelnou pohodu i o čistý vzduch. Již řadu let jsou zde technologie, které se vám postarají o vhodnou teplotu v místnostech, zároveň jsou schopny sledovat kvalitu vzduchu a zahájit větrání podle obsahu CO2 ve vzduchu.
Podobně to může být s dalšími zdroji energií, se zajištěním akumulace proti výpadkům, s přípravou teplé vody a s řešením náhlých změn situací jako je předčasný návrat ze služební cesty apod.

A co střežení domácnosti?
Ano to je známo řadu let, dnes je ale zpravidla doplněno i o poskytování obrazu po síti, je možno otevřít domácím mazlíčkům na balkón, nastavit jim krmení i zkontrolovat, zda nedochází ke zbytečným únikům třeba vody v toaletě. Automatická domácnost je schopna v mnoha směrech přivolat na pomoc servis i záchranné složky, pokud vznikne jakýkoliv nestandardní problém.

To o čem mluvíme se bude ovládat z počítače?
Ano, ale ve skutečnosti počítač je dnes i mobilní telfon s operačním systémem, tablet, ale třeba i náramkové hodinky za několik tisíc korun, které jsou dnes také multifunkčním počítačem. V podstatě dnes (nebo zítra) sednete do auta a pronesete „jedeme domů a dám si vajíčka na slanině“ a vše se tomu přizpůsobí, zkontroluje se stav topení a teplé vody, vyvětrá se, zkontroluje obsah lednice (případně okamžitě objedná to co by chybělo) a automobil sám nastartuje, vyhledá trasu a zamíří k domovu. Vypočítá se za jak dlouho budete doma a upozorní se děti na váš příjezd (no nesmějte se u nás doma to takto funguje již několik let).  Stačí dodat „návštěva tchyně“ a …. no každý to bude mít naprogramované asi trochu jinak….

Jak se to všechno dá naprogramovat? To musí trvat mnoho času!
Ano, ale svět je dnes velmi globalizovaný, to co naprogramují naši programátoři se může prodávat během okamžiku třeba v Indii. Modely jak to zařídit obchodně tu jsou. Řada programů je ale vyvíjena s tím, že je může používat kdokoliv šikovný. Na jeden problém existuje dnes zpravidla mnoho řešení a je řada komunitních serverů, kde se problematika široce diskutuje. Máte li o něco zájem, zvláště pokud to není levné, lze na těchto serverech získat dobré názory. Pomáhají také nezávislé instituce, školy, neziskovky, jen je třeba dát pozor na jejich nezávislost.